MILENIUM CZY TYSIĄCLECIE?

noname

To pytanie stało się tematem warsztatów w niecodziennym miejscu, jakim jest Brama Poznania. Zajęcia były nagrodą dla grupki uczniów z 3e i 3f za grę miejską z ubiegłorocznych rekolekcji z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.  Spotkanie ściśle wiązało się z  tematyką naszej gry, ponieważ dotyczyło świętowania tego wydarzenia 50 lat temu. Były to zupełnie inne czasy. Niemożliwe okazało się wspólne obchodzenie rocznicy przez państwo i Kościół. W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, jak odmiennie  jedna i druga strona przygotowywały tę uroczystość; poznaliśmy ciekawe szczegóły. Po wykonaniu zadań multimedialnych zostaliśmy podzieleni na 2 grupy, aby pracować dalej plastycznie. Obu zespołom polecono  stworzyć stronę facebooka, jakby z 1966 r.  Jeden plakat miał być zaproszeniem strony rządzącej do udziału w uroczystościach, a drugi zaproszeniem ze strony Kościoła. Za pomocą wycinków z gazet,  kleju, flamastrów i mocą naszej fantazji stworzyliśmy unikatowe dzieła, które oddawały klimat tamtych czasów! „Partia” wydała Towarzyszbooka, który informował wprost, że należy dbać o swój etat- w domyśle: kto nie przyjdzie, może stracić pracę. (Dowiedzieliśmy się, że obecność była sprawdzana). Możliwość wyboru wydarzenia była pozorna: tak, będę, będę na pewno, albo: będzie to dla mnie zaszczytem – innej możliwości nie przewidziano, a największą atrakcją miało być… przemówienie towarzysza Gomułki.

Zajęcia nie tylko przysporzyły wiele twórczej radości, ale naprawdę wzbogaciły naszą wiedzę z historii najnowszej, którą wciąż często trudno znaleźć w programie nauczania historii w szkole. Niech zdjęcia dopowiedzą resztę.

zdjecie8999 zdjecie9001 zdjecie9003 zdjecie9005 zdjecie9008 zdjecie9010 zdjecie9011