Home
Martyna Janas zdobyła II miejsce w Konkursie Matematyka i GeoGebra

Martyna Janas zdobyła II miejsce w Konkursie Matematyka i GeoGebra

Martyna Janas – uczennica klasy 2a naszego Liceum zdobyła II miejsce w Konkursie Matematyka i GeoGebra w kategorii „Ilustracja elementów przyrody, techniki lub sztuki z Geogebrą”. Zwycięski aplet Geogebry wykonany został w ramach zajęć przedmiotu „Narzędzia informatyki w przedmiotach ścisłych”.

Gratuluję sukcesu!

Liliana Skrycka-Gryc

 

Tworzenie takiego typu pracy było dla mnie czymś nowym. Nie było to łatwe wyzwanie, ale na pewno ciekawe doświadczenie. Bardzo się cieszę, że mój pomysł został doceniony i mogłam podzielić się swoją twórczością z innymi.

Martyna Janas – uczennica klasy 2a

 

Link do apletu Geogery: https://www.geogebra.org/m/uytnyujp

Opis apletu:

Grafika zatytułowana „Quarantine” jest wyrazem wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią. Od kilku miesięcy na całym świecie miliony lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy walczy z koronawirusem. Większość z nas może jedynie wyobrażać sobie, jak to jest być w dzisiejszych czasach pracownikiem służby zdrowia. Wystawiają oni na ryzyko własne życie, pomagając wrócić do życia innym. Wymaga to wiele pracy i wysiłku, dlatego tak ważne jest, abyśmy przestrzegali kwarantanny oraz innych obostrzeń.

Przygotowana przeze mnie grafika jest siatką wielokątów, czyli grupą wielokątów połączonych ze sobą krawędziami. Utworzona przeze mnie siatka składa się z najprostszych figur geometrycznych takich,  jak trójkąty i czworokąty wypukłe. Ten sposób pozwala na opis zarówno prostych brył, albo – jeśli siatka jest dostatecznie gęsta – dobrze przybliżać skomplikowane obiekty. Obiekty trójwymiarowe reprezentowane przez siatkę wielokątów pozwalają w łatwy sposób na ich poddawanie różnym modyfikacjom i deformacjom.

Praca zainspirowana została twórczością Tamary Łempickiej – polskiej malarki art deco, nietuzinkowej kobiety i artystki. Jej charakterystyczny styl: artystki – samouka został doceniony przez koneserów sztuki na całym świecie. W Polsce znajduje się kilkanaście Jej obrazów, można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. W 2020 roku obraz Portrait de Marjorie Ferry został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 16,28 mln £ (82 mln zł), stając się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.