Linuxy w świecie Sztucznej Inteligencji.

Uczniowie klasy II c i III c wzięli udział w pilotażowym wdrożeniu kursu firmy Intel: Intel® AI pilot program for youth.

Był to kurs ze sztucznej inteligencji, skierowany do uczniów szkół średnich. Realizacja szkolenia przebiegała jednocześnie w trzech krajach: Indiach, Korei Południowej i w Polsce.

Od maja 2019r. 100 uczniów z pięciu poznańskich i gdańskich liceów, uczestniczyło w eksperymentalnym programie szkoleniowym. Obejmował on najważniejsze zagadnienia związane z AI.

Uczniowie, pod okiem trenerów Laboratorium Innowacyjnej Edukacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego, poznawali trzy najważniejsze obszary sztucznej inteligencji: Data, NLP oraz Computer Vision. Uczyli się zbierania danych, trenowania modeli oraz modyfikacji kodu, wykorzystując środowisko Pionier Research & Classroom.

Podsumowaniem kursu było stworzenie własnych projektów wykorzystujących AI w różnych dziedzinach, w szczególności w obszarze zadań wynikających z celów zrównoważonego rozwoju.

Autorzy 12 najlepszych prac zostali zaproszeni do Laboratorium Intela w Gdańsku. Tam mieli możliwość osobistego spotkania z mentorami – inżynierami centrum badawczo-rozwojowego Intela.

Ostatnim wydarzeniem był pokaz projektów wykorzystujących Sztuczną Inteligencję w Ministerstwie Rozwoju.

6 grudnia 2019r. po opieką p. prof. Justyny Nowak, jedenastu uczniów III LO prezentowało swoje prace w obecności Pani Minister Jadwigi Emilewicz oraz Pani Wiceprezes Intela Kirsty Macdonald.

W najlepszej dwunastce znalazło się 6 zespołów z III LO w Poznaniu.

Laureatami programu zostali:

• Zespół Jakuba Rapsiewicza i Ignacego Stępki, który stworzył program umożliwiający obsługę komputera za pomocą wzroku bez konieczności używania klawiatury i myszki.
  • Zespół Eweliny Tyma i Pawła Woźniaka, który opracował program komputerowy ułatwiający życie osobom głuchoniemym dzięki funkcji tłumaczenia języka migowego.

Prace wyróżnione:

• Projekt zakładający stworzenie programu służącego do anonimizacji osobowej. Celem jest rozpoznanie twarzy dowolnej osoby w kategoriach: płeć, wiek i rasa, a następnie zamiana jej na anonimową, wygenerowaną przez Al, posiadającą takie same cechy. Autorzy: Jakub Jaruszewski i Jakub Gawron.
  • Program wykrywający mowę nienawiści MakeLoveNotHate. Po wprowadzeniu tekstu program zwróci określenie czy zdanie ma wydźwięk pozytywny czy negatywny. Autorzy: Paweł Rostecki i Kacper Skwarek.
  • Program przewiduje wyniki meczów piłkarskich oraz statystyk w lidze angielskiej. Prognozuje na podstawie ostatnich starć między danymi drużynami, wykorzystując bazę danych posiadającą prawie 3000 rezultatów i statystyk z ostatnich siedmiu lat. Autorzy: Jakub Florkowski i Antoni Marcinek.
  • Program włączający ogrzewanie w domu, biurze, szkole. Na podstawie kilku czynników jest on w stanie „podjąć trafną decyzję”, a zwizualizowany w postaci strony internetowej, daje odbiorcy prosty, szybki dostęp do rozwiązania. Autor: Kinga Knopczyk.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Koordynator projektu z ramienia III LO – Anna Jaborkhel.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj/ministerstwo-rozwoju-dla-edukacji-mlodziezy-w-sferze-sztucznej-inteligencji.