Home
Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski wybranych wierszy Jana Pawła II

oraz na najlepszą interpretację graficzną

„Ody na 80-e urodziny Jana Pawła II” Czesława Miłosza

Pierwszego czerwca 2011 roku, w Międzynarodowy Dzień Dziecka, sala numer 108 już po raz drugi zamieniła się w słynną, najstarszą, działającą we Włoszech kawiarenkę Caffé Greco. Stoły nakryte unikatowymi obrusami, wykonanymi przez uczniów naszej szkoły, oraz cały wystrój nadawały kawiarence wyjątkowy klimat. Zawitali do niej dwaj wybitni Polacy, którzy mają ze sobą wbrew pozorom wiele wspólnego – wybitny polski poeta, Czesław Miłosz i papież Jan Paweł II. Co może łączyć tak diametralnie różne osobowości? Po pierwsze, obaj są częścią naszej narodowej tożsamości i wielokrotnie podkreślali rolę pamięci. Po drugie, obaj byli poetami wracającymi w swych utworach do korzeni, a po trzecie, w wypowiedziach obu często powtarza się motyw dziecka i dzieciństwa. Mało kto wie, że podzielali te same pasje, m.in. obaj uprawiali kajakarstwo.

Na wstępie wszyscy uczestnicy wysłuchali „Ody na 80-e urodziny Jana Pawła II” (której wizualizację mogliśmy podziwiać właśnie w sali 108) oraz „muzycznej biografii polskiego papieża”, czyli utworu ,,Lolek”, ze słowami Jacka Cygana i muzyką Piotra Rubika. Prowadzący, Tomasz Bartol, przytoczył ciekawe fakty z życia Papieża – Polaka, po czym na dobre rozpoczął się konkurs. Do walki na głosy przystąpiło 16 uczniów, a wizualizację wiersza zaprezentowało 10 artystów. Prace, jak i popisy głosowe oceniało jury w składzie : pani profesor Beata Błaszczyk, pani profesor Aleksandra Francuz i pani profesor Monika Kasperska. W kategorii najlepsza recytacja I miejsce wywalczyła Marta Mruk, II miejsce zajął Filip Szwajca, a III- Estera Nowak. W kategorii najlepsza wizualizacja wiersza Cz.Miłosza I miejsce zajął Jakub Wójtowicz, II- Martyna Szweda, a III- Dawid Finc. W obu kategoriach została przyznana także nagroda publiczności. Za recytację publiczność uhonorowała Weronikę Mruk i Dominika Buko, zaś w przypadku wizualizacji wiersza Cz.Miłosza serca publiczności podbiła praca nagrodzonej przez jury Martyny Szwedy.

Jako osoba postronna, niebiorąca udziału w recytatorskich zmaganiach, byłam pod ogromnym wrażeniem różnorodności interpretacji wierszy, jak i faktu, że humaniści zostali zdominowani w tych zmaganiach przez umysły ścisłe. Uważam, że poziom konkursu był wysoki, a nasza szkoła skrywa w sobie wiele talentów, zarówno artystycznych, jak i interpretacyjno – głosowych. Uczestnicy nie poddawali się, walczyli do końca, ponieważ było warto. Nagrody okazały się bardzo interesujące. Były nimi zaproszenia do Teatru Polskiego, kina Muza oraz książki pozwalające przybliżyć życie i twórczość Jana Pawła II.

Na koniec powstało pamiątkowe zdjęcie, na którym nasz konkursowy fotograf, Jola Żółkiewska, uwieczniła uczestników konkursu. Mam nadzieję, że taka forma konkursów i aranżacji, jakim był powstały salon Caffé Greco, będzie się jeszcze niejednokrotnie pojawiać w progach naszej Alma Mater.

Tymczasem jeszcze raz gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale i WSZYSTKIM UCZESTNIKOM, albowiem Wszyscy, którzy przybyli, zwyciężyli!

Daria Majewska