KOŁO PRZYJACIÓŁ ARMII KRAJOWEJ

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA PRZYJACIÓŁ ARMII KRAJOWEJ IM. FLORIANA MARCINIKA

W III LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W POZNANIU

ROK SZKOLNY 2014/2015

W bieżącym roku szkolnym czciliśmy pamięć różnych ważnych wydarzeń, którymi były:      70-lecie Wybuchu Powstania Warszawskiego, 100. Rocznica urodzin Floriana Marciniaka,     75-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) oraz 25. rocznica założenia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

We wrześniu Poczet Sztandarowy Szkoły i koło AK uczestniczyły – pod moją opieką – w obchodach rocznicy utworzenia PPP. Uroczystości miały miejsce przed pomnikiem PPP i AK oraz w auli PAN.

Generalnie jednak, końcówka lata i jesień 2014 r. upłynęły nam pod znakiem Powstania Warszawskiego. Wtedy to, mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie „Tadek symfonia – Burza 2014”, który odbył się w Auli UAM w Poznaniu. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy również wystawę „Polska Walcząca”, zorganizowaną przy CK Zamek. Warto nadmienić, iż także  w naszej szkole przygotowaliśmy wystawę związaną z tą tematyką.

Jednak największą atrakcją był rajd wielkopolskich kół AK, który odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W październiku udaliśmy się do stolicy, gdzie powstańczym szlakiem oprowadzał nas uczestnik walk – Pan Wojciech Barański. Wiele ciekawych informacji na temat dziejów II wojny światowej uzyskaliśmy także podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego (bardziej szczegółowe wiadomości o tym wydarzeniu umieściłam na stronie internetowej szkoły w październiku 2014 r.).

W tym roku szczególnym wydarzeniem dla naszej szkoły były obchody setnej rocznicy urodzin wybitnego absolwenta przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu –hm. Floriana Marciniaka. Z tej to okazji w czerwcu b.r. zorganizowaliśmy spotkanie z Panem  por. Zbigniewem Podeszwą, byłym harcerzem Szarych Szeregów. Szczególną atrakcję stanowił fakt, iż jako były uczeń naszej szkoły i harcerz 21. Drużyny im. Wł. Reytana znał osobiście Floriana Marciniaka. Wspomniane zajęcia koła AK miały charakter otwarty. Oprócz działającej w kole młodzieży w spotkaniu uczestniczyli także licznie i inni uczniowie oraz nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Warto dodać, że z Panem por. Z. Podeszwą spotkaliśmy się również 2 maja 2015 r., podczas uroczystości związanych z obchodami 100. Rocznicy urodzin hm Floriana Marciniaka zorganizowanych w Czempiniu. Honorowy patronat nad tym doniosłym wydarzeniem przejął Prezydent RP, natomiast  organizatorem była Gmina Czempiń i Komenda Hufca ZHP w Kościanie. Zaproszenie na uroczystości zostało przekazane na ręce Dyrektora III LO w Poznaniu Pani Katarzyny Kordus przez burmistrza w/w gminy – Pana Konrada Malickiego.

Nasze koło godnie tam reprezentowało III Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. Braliśmy udział m.in. we Mszy św. w intencji Ojczyny i Pamięci hm. Floriana Marciniaka w kościele    p w. św. Michała Archanioła oraz w odsłonięciu Miejsca Pamięci wybitnego Harcmistrza na „Zielonym Rynku” w Czempiniu, gdzie złożyliśmy kwiaty. Majowe popołudnie spędziliśmy w miasteczku harcerskim nad Olszynką. Przy wojskowej grochówce rozmawialiśmy z przesympatycznymi krewnymi F. Marciniaka. Należy wspomnieć, iż to właśnie od nich otrzymaliśmy w ubiegłym roku wiele zdjęć i kopii dokumentów związanych z Florianem Marciniakiem, które są obecnie prezentowane w szkolnej gablotce. Materiały te stanowią namiastkę przygotowywanej przez nas większej wystawy w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

W bieżącym roku szkolnym podejmowaliśmy także i inne działania.

I tak w marcu 2015 r., podczas otwartych drzwi szkoły dla gimnazjalistów przygotowaliśmy projekcję multimedialną dotyczącą działalności naszego koła i historii AK. Spotkały się one jak zwykle z dużym uznaniem ze strony naszych młodszych kolegów i ich rodziców. Uzupełnieniem była zorganizowana przez nas wystawa o Żołnierzach Wyklętych.

W listopadzie 2014 r. braliśmy udział w przygotowanej przez IPN ogólnopolskiej akcji „Znicz. Przez cały rok opiekowaliśmy się też miejscami Pamięci Narodowej zwłaszcza poświęconymi AK oraz uczestniczyliśmy różnorodnych uroczystościach patriotycznych. W swojej pracy duży nacisk kładliśmy na kształtowanie umiejętności badawczych w oparciu o źródło historyczne.

Idea związana z kultywowaniem etosu Armii Krajowej nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie ze strony Żołnierzy AK, Dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz  zaangażowanie w pracę koła uczniów naszej szkoły (głównie młodzieży z klas 1a i 3c) i ich rodziców.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizowaniu zajęć koła chciałabym złożyć Rodzicom Marcina Różańskiego z kl. 1a.

Violetta Dworecka

20140926_115813 20140926_114320 20140926_111130 20140926_103859IMG_1451 IMG_1463 IMG_1480 IMG_1481 IMG_1484 IMG_1490 IMG_1496 IMG_1521