Home
Klasa 2f na Inżynierii Biomedycznej

Klasa 2f na Inżynierii Biomedycznej

W dniu 16 maja 2017 udaliśmy się na Politechnikę Poznańską na Wydział Budowy Maszyn i Zarządzania. Zostaliśmy powitani przez panią Beatę Czerkas, która już kolejny raz w tym roku zorganizowała zajęcia na uczelni dla naszych uczniów.

Zaczęliśmy od ogólnego zapoznania się z ofertą edukacyjną skierowaną do klas biologiczno – chemicznych. Dowiedzieliśmy się, że nie da się, na tej ścisłej przecież uczelni, uniknąć matematyki, czy fizyki, ale studenci przekonywali nas, że nawet, nie kończąc klas matematycznych, da się wszystkiemu podołać. Następnie skierowaliśmy się do Laboratorium Szybkiego Wytwarzania, gdzie pan mgr inż. Wiesław Kuczko pokazał nam jak działają drukarki 3D. Zobaczyliśmy też prace dyplomowe studentów: ortezy, protezy stóp, rąk itp. Wszystkiego mogliśmy dotknąć i przekonaliśmy się, że najważniejsze są dobre pomysły, zaangażowanie i dokładność. Drugie laboratorium, które udało nam się zobaczyć, związane było z aparaturą medyczną. Pan dr inż. Dawid Kucharski opowiadał o różnych możliwościach wykorzystania urządzeń medycznych, a my mogliśmy zmierzyć sobie ciśnienie, zbadać objętość swoich płuc na spirometrze, czy wreszcie przyjrzeć się działaniu USG. Poza tym stwierdziliśmy, że sporo już wiemy dzięki fizyce medycznej, którą mamy w szkole. Nieco inny charakter miały kolejne zajęcia „Świat sportu oczami inżyniera”, zorganizowane przez koło naukowe  Da Vinci. Studenci pokazywali nam możliwości programów komputerowych, służących do pomiarów związanych z naszym ciałem. Ostatnie zajęcia przeprowadziła dla nas pani mgr inż. Justyna Trojanowska z Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Pani Justyna w zajmujący sposób opowiadała nam o produkcji, a my mieliśmy okazję sprawdzić swoje zdolności do bycia kierownikiem w grze „Problematyczne puzzle”. Trzeba przyznać, że łatwo nie było, ale kreatywnie na pewno.

Czas na Politechnice minął nam bardzo szybko i nie był to dla nas czas stracony. Zobaczyliśmy, że przed nami otwiera się wiele możliwości związanych z medycyną, biologią czy chemią.

Dziękujemy serdecznie pani Beacie Czerkas za życzliwość. Pamiętajcie, że zawsze możecie do niej się zwrócić, gdy będziecie chcieli studiować na Politechnice Poznańskiej.

Małgorzata Rożek

IMG_3646 IMG_3649 IMG_3650 IMG_3653 IMG_3659 IMG_3664 IMG_3669 IMG_3672 IMG_3674 IMG_3677 IMG_3680 IMG_3683 IMG_3690 IMG_3696 IMG_3700 IMG_3703 IMG_3709 IMG_3711