Home
Informacje ogólne

Informacje ogólne

lo3_2III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego to szkoła o ponad 89-letniej chlubnej tradycji kształcenia i wychowania, położona w centrum Poznania, znana z licznych osiągnięć w dziedzinie przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, jak i humanistycznych. III LO dla młodzieży wchodzi w skład ZSO nr 3. W chwili obecnej w szkole młodzieżowej kształci się około 629 uczniów. Na rok szkolny 2009/10 prowadzimy nabór do siedmiu oddziałów. III LO posiada rozbudowaną, nowoczesną bazę informatyczną składającą się z trzech profesjonalnych klasopracowni ze stanowiskiem komputerowym dla każdego ucznia, a także multimedialne centrum komputerowe. Ponadto zajęcia edukacyjne są realizowane w pracowniach przedmiotowych, wyposażonych w stosowne pomoce dydaktyczne. Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w sali gimnastycznej, wiosną i latem na boisku ze sztucznej murawy, a także w nowocześnie wyposażonej siłowni. Liceum, jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w Poznaniu, posiada własny ośrodek wypoczynkowy pod Babią Górą, w którym uczniowie mogą spędzać ferie zimowe i wakacje letnie.

Podejmujemy szereg inicjatyw i przedsięwzięć, włączając się aktywnie w życie miasta, prowadząc działalność charytatywną, współpracując z różnymi organizacjami, realizując różnorodne projekty edukacyjne, m.in. działania w zakresie programu „Szkół promujących zdrowie”, działania w zakresie ochrony środowiska, zgodnie w normą ISO 14001. W roku 2006 nasze liceum uzyskało CERTYFIKAT SYSTEMU JAKOŚCI (PN-EN ISO 9001:2001), o którego utrzymanie szkoła systematycznie zabiega.

Szkoła doskonale przygotowuje do studiów. Każdego roku na uczelnie wyższe dostaje się około 95% absolwentów. III Liceum, jako pierwsze w Poznaniu, podpisało umowy z uczelniami wyższymi, wprowadzając system akademicki, dzięki czemu uczniowie mają możliwość kontynuowania nauki w klasach akademickich, w których nauczanie przedmiotów w zakresie rozszerzonym odbywa się na podstawie programów autorskich. Ponadto w klasach tych prowadzone są dodatkowe zajęcia przez pracowników akademickich Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W roku szkolnym 2004/2005 zostało powołane w naszym liceum (pierwsze w Poznaniu, drugie w Wielkopolsce) Koło Przyjaciół Armii Krajowej im. hm. Floriana Marciniaka. Wydarzenie to oraz uczestnictwo szkoły w uroczystościach patriotycznych zaowocowało przyznaniem jej Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we wrześniu 2005r.
Istotnym elementem procesu wychowawczego stało się także budowanie więzi międzypokoleniowych. Efektem tych wysiłków było powołanie do życia w 2002 r. Stowarzyszenia Wychowanków III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum w Poznaniu, które formalnie zostało zarejestrowane w lutym 2004 r. Podkreślić należy, że szkołę ukończyło wielu wybitnych absolwentów, znanych obecnie ze świata nauki, kultury i służby publicznej.
Dyrektor szkoły i nauczyciele nawiązują wiele kontaktów ze szkołami za granicą, angażując się w różnorodne przedsięwzięcia. Szkoła przystąpiła do realizacji programu SOKRATES-COMENIUS, współpracując z takimi państwami, jak: Dania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Równocześnie odbywają się wymiany młodzieży z niemiecką szkołą w Brauschweigu oraz angielską w Nottinghamshire. We wrześniu 2004r. odbyły się w szkole pierwsze w Wielkopolsce i drugie w Polsce Targi Comeniusa pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
III LO wychodzi naprzeciw oczekiwań młodzieży z szeroką ofertą zajęć pozalekcyjnych, które pozwalają realizować własne pasje, rozwijać zainteresowania, uczestniczyć w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. W szkole prowadzone są następujące koła zainteresowań:

koło biologiczne,
koło matematyczne,
koło fizyczne,
koło retoryczne,
koło filozoficzne,
koło języka rosyjskiego,
koło języka łacińskiego,
chór szkolny „Proscenium”,
Szkolne Koło Przyjaciół Armii Krajowej im. Floriana Marciniaka,
koło Caritas,
koło PCK,
koło strzeleckie,
koło szachowe,
SKS – koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, tenis stołowy, taniec nowoczesny, lekkoatletyka.

W naszej szkole uczniowie mają możliwość rozwijania własnych inicjatyw, funkcjonuje kilka miniprzedsiębiorstw.

Wizytówką szkoły są liczne sesje popularnonaukowe związane z różnymi dziedzinami nauki organizowane przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów naszego liceum.

Katarzyna Kordus