III Międzyszkolna Konferencja Popularnonaukowa pod hasłem ,,Mit”

7 czerwca br. uczniowie  klasy IID wzięli udział w III Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej pod hasłem ,,Mit”, która odbyła się w gmachu UAM w Poznaniu, przy ul. Fredry.

Uczestnictwo klasy w konferencji poprzedził cykl czterech spotkań z pracownikiem UAM- u, panią Joanną Bednarek, zwieńczonych przygotowaniem krótkiego wystąpienia- podsumowania zdobytej w czasie wcześniej wspomnianych zajęć wiedzy. Między innymi wiadomości na temat sensu i znaczenia mitu w kulturze, postprawdy i wielu tym podobnych zjawisk, będących pochodnymi mitu.

Klasę reprezentował trzyosobowy zespół w składzie: Natalia Sikorska, Bartłomiej Mikołajczyk oraz Hubert Szurgot. Oprócz wysłuchania wystąpień o podobnej tematyce uczniowie zaprezentowali projekt pod tytułem  „Twarze mitu. Od Prometeusza do Frankensteina”.

Podczas konferencji można było usłyszeć: interpretacje wielu współczesnych dzieł kultury, refleksje na temat problemów metafizycznych i obyczajowych, a także dzisiejsze realia w ujęciu ponadczasowych alegorii. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie klasy II D poszerzyli swoje horyzonty i wiedzę humanistyczną, m.in. na temat literatury starożytnej i zawartego w niej przesłania. Dzięki nawiązaniu do współczesnych czasów i dzieł,  edukacyjna część konferencji została wzbogacona o pierwiastek refleksji, który niewątpliwie poruszył wielu obecnych na konferencji umysłów.

Z kolei reprezentacja naszej szkoły przedstawiła nawiązanie postaci Frankesteina ( wg  oryginalnej powieści Mary Shelley) do Prometeusza – mitologicznego tytana. Problem odrzucenia, cyklu życia i śmierci  oraz „prawdziwej boskości” okazał się niestraszny dla klasy II. Dzięki wspólnej pracy efekt końcowy zaprezentowany podczas konferencji bez zwątpienia skłonił obecnych do przemyśleń.

Hubert Szurgot, kl. II d

Plakat A2 – Konferencja Popularnonaukowa 2017