Gjergj Markaj w naszej szkole

Poznawanie różnych kultur rozszerza nasze horyzonty, powoduje, że nabieramy szacunku do drugiego człowieka, uczy nas tolerancji wobec innych narodowości. Z tego powodu 18 października mieliśmy możliwość poznania kultury oraz historii bardzo małego państwa (nie przez wszystkie kraje anektowanego) – Kosowa.

Gościem był w nas Gjergj – nauczyciel z Kosowa, który jest również wolontariuszem ze Stowarzyszenia Jeden Świat. Przyjechał do Polski, żeby promować kulturę swojego państwa.

Dowiedzieliśmy się przede wszystkim o pięknych górach w tym rejonie Europy, gdzie można spotkać wielu entuzjastów wędrówek pieszych, zwłaszcza z Polski.

Cześć prezentacji była poświęcona podnoszeniu się z gruzów tego małego państwa po wojnie domowej zakończonej w 1999 roku. Część ze słuchaczy była bardzo zainteresowana systemem i jakością kształcenia w Kosowie.

Mówił również, jak dobrze czuje się w Polsce przede wszystkim za sprawą naszej serdecznej gościnności oraz dobrej polskiej kuchni, której ukoronowaniem podczas spotkania był Rogal Marciński.

Gjergj podkreślił, że warto przyjechać do Kosowa, żeby skosztować ich specjałów, podziwiać piękne krajobrazy, a przede wszystkim poznać ludność zamieszkującą Kosowo.

Anna Włodarczak

zdejcia2 zdjecia1