Frida Kahlo i Diego Rivera – polski kontekst

FRIDA KAHLO & DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST to pierwsza i wyjątkowa wystawa sztuki wybitnych meksykańskich malarzy w Polsce. Tytułowy kontekst tworzą bardzo bliskie relacje Fridy z artystkami polskiego pochodzenia (Bernice Kolko i Fanny Rabel), ale także obecność obrazów Fridy i Diego na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Warszawie.

Podziwiam twórczość i osobowość Fridy Kahlo od wielu lat i jestem szczęśliwa, że mogłam się tą fascynacją podzielić z wychowankami. Aby przybliżyć uczniom mojej klasy sylwetkę artystki,  poprzedziłam wyjście na wystawę pokazem (na lekcji wychowawczej) fragmentów filmu „Frida” Julie Taymor.

Liliana Skrycka-Kuźniewska

wychowawca klasy 2f, nauczyciel matematyki

W czwartek 26 października 2017 roku uczniowie klasy 2f wraz z wychowawcą p.prof. Skrycką-Kuźniewską oraz p.prof. Brzostowską-Chmielewską odwiedzili Poznańskie Centrum Kultury Zamek.

Na miejscu pani przewodnik wprowadziła nas w pełną ciekawostek historię Fridy Kahlo i Diega Riviery, co było podstawą do późniejszego oglądania wystawy malarstwa małżeństwa. Podziwialiśmy widowiskowe dzieła Diega oraz barwne obrazy Fridy, na których można było dostrzec konteksty biograficzne autorki. Między innymi chorobę, utratę dziecka oraz rozwód z mężem. W oddzielonej części wystawy znajdowały się również zdjęcia Bernice Kolko, przyjaciółki Fridy, która uwieczniła sceny z jej życia na fotografiach niepozowanych. Ekspozycja została wzbogacona o polski wątek w życiu artystów. Jedną z ciekawostek na wystawie był zaginiony obraz „La Mesa Herida”, ostatni raz widziany w Polsce. Malarstwo Fridy Kahlo wywarło duży wpływ na artystów XX w. Malarka była dla wielu z nich inspiracją.

Uczestnictwo w lekcji muzealnej wzbogaciło nas o nowe doświadczenia. Mogliśmy bliżej poznać twórczość małżeństwa artystów. Co prawda Frida nie miała łatwego życia, ale do dziś pozostaje niezwykle inspirującą postacią.

Wojciech Biniek

uczeń klasy 2f