Home
Finał projektu prawniczego kl. 3d z wiedzy o społeczeństwie „IGNORANTIA IURIS NOCET”

Finał projektu prawniczego kl. 3d z wiedzy o społeczeństwie „IGNORANTIA IURIS NOCET”

W piątek, 5 kwietnia 2019 r. sfinalizowaliśmy projekt akademicki klasy 3d zatytułowany: Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi). Ze względu na podjęcie wielu zadań, był on realizowany przez ponad rok. Wspomniane przedsięwzięcie zostało przygotowane m. in, we współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz Sądem Okręgowym Poznań Grunwald-Jeżyce (przy ul. Kamiennogórskiej). Projekt rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym od udziału klasy w cyklu wykładów i warsztatów przeprowadzonych przez dr Adama Jaskulskiego, który jest pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Politycznych UAM w Poznaniu. Warto nadmienić, iż jest on jednocześnie prawnikiem i wykonuje zawód adwokata. Wspomniane zajęcia obejmowały obszerne zagadnienia związane z prawem karnym, cywilnym, administracyjnym, konstytucyjnym oraz unijnym.

Jesienią 2019 r. uczestniczyliśmy w zajęciach oraz rozprawach w Sądzie Okręgowym Poznań Grunwald – Jeżyce. Rozpoczęły się one prelekcją przygotowaną przez sędziego, p. Roberta Kubickiego, prezesa SSR. Przybliżył on nam m. in.  zasady prawa karnego i cywilnego. Szereg innych ważnych informacji na temat prawa oraz jego funkcjonowania uzyskaliśmy także podczas spotkań z sędziami przeprowadzającymi rozprawy w tamtejszym sądzie okręgowym. Braliśmy udział, jako widownia, w dwóch rozprawach: karnej i cywilnej. W ramach współpracy ze sądem mieliśmy także okazję zwiedzenia aresztu śledczego. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca prokuratora oraz policji.

Podjęta współpraca z w/w instytucjami stanowiła bogatą bazę do przeprowadzenia innych działań w ramach realizacji projektu. Jednym z nich było przygotowanie przez klasę symulacji rozprawy karnej. Został do niej przygotowany, przez uczniów, obszerny scenariusz, a także przemowy „sędziego, prokuratora oraz obrońcy”. W materiale dowodowym uczniowie zamieścili przygotowane przez siebie nagranie (film).

W ramach, dodatkowej godziny akademickiej, pracowaliśmy także z fragmentami Konstytucji RP z 1997 r., dokumentami prawa unijnego oraz kodeksów: karnego i cywilnego. Rozwiązywaliśmy kazusy. Przygotowywaliśmy też pisma o charakterze prawnym np.: pozwy, zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa itp. Uzyskaną wiedzą postanowiliśmy podzielić się z innymi uczniami naszej szkoły.

Wiedząc jak ważna jest znajomość prawa (także w życiu codziennym) postanowiliśmy przygotować małe kompendium wiedzy prawnej. Zostało ono zaprezentowane podczas finału projektu, w kwietniu 2019 r., w auli szkoły. W spotkaniu uczestniczyły głównie klasy humanistyczne, a także nauczyciele i dyrekcja III LO.  Społeczności szkolnej została przedstawiona, przez uczniów kl.3d, prezentacja zawierająca efekty projektu oraz wspomniane kompendium wiedzy prawnej. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się druga część naszego finału. Były nią warsztaty, podczas których uczniowie rozwiązywali przykładowe kazusy prawne.

Uważamy, że nasz projekt może stanowić podstawę do bardziej wnikliwego zainteresowania się zagadnieniami z zakresu prawa oraz zastosowania ich w różnorodnych- często trudnych- sytuacjach życiowych. Mamy także nadzieję, że zainspiruje on młodzież do podejmowania studiów prawniczych.

Za pomoc w podjęciu i realizacji naszego przedsięwzięcia chcieliśmy jeszcze raz podziękować Panu dr Adamowi Jaskulskiemu z WNPiD UAM oraz Panu sędziemu Robertowi Kubickiemu z Sądu Okręgowego Poznań Grunwald- Jeżyce. Podziękowania należą się także uczniom kl. 3d przygotowującym projekt, w szczególności: Ani Kos, Sarze Saluk, Dagmarze Wosiewicz, Marcie Nehring, Mariannie Sikorskiej, a także Weronice Szymańskiej z kl. 2d.

Violetta Dworecka