Działalność Koła Przyjaciół AK im. F. Marciniaka w roku szkolnym 2015/2016

W bieżącym roku szkolnym podjęliśmy wiele nowych inicjatyw i działań. Ich celem jest promowanie wartości patriotycznych, pogłębienie wiedzy z zakresu historii II wojny światowej ze szczególnym uwypukleniem etosu Armii Krajowej. Dorobek naszego koła prezentowaliśmy ostatnio podczas spotkań z gimnazjalistami w III Liceum Ogólnokształcącym  w Poznaniu( w marcu 2016 r) oraz w Biuletynie Informacyjnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska ( nr 4, Poznań, grudzień 2015).

W ramach pracy naszego koła zajmujemy się m.in. wyszukiwaniem nieznanych dokumentów i zdjęć związanych z Armią Krajową. Przez ostanie dwa lata zbieraliśmy materiały związane wybitnym absolwentem przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana  Kantego w Poznaniu – hm. Florianem Marciniakiem, który jest jednocześnie patronem naszego koła. Wiele ze wspomnianych materiałów pochodzi z prywatnych archiwów, m.in. ze zbiorów rodziny F. Marciniaka oraz innych źródeł. W październiku b.r., podczas obchodów 95. rocznicy istnienia naszej szkoły mieliśmy okazję zaprezentowania wyników pracy koła. Jest nią wystawa, która na stałe znalazła swoje honorowe miejsce w auli naszego liceum. Zorganizowanie wystawy zbiegło się z jeszcze jedną ważną rocznicą – 100-leciem urodzin  hm. F. Marciniaka. Szczególne podziękowania za pomoc w jej przygotowaniu należą się Klaudii Borsuk z kl.1d, Agacie Bryłce z kl.1d oraz Jagodzie Krzymińskiej z kl.2a.

Do bardzo atrakcyjnych lekcji historii należy zaliczyć te, które są bezpośrednimi spotkaniami z jej naocznymi  świadkami. Z ogromnym aplauzem naszej młodzieży spotkała się prelekcja płk Jana Górskiego, Żołnierza AK i organizacji WiN. Był on naszym honorowym gościem podczas obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji  koło AK im. F Marciniaka  zorganizowało w auli szkoły uroczystość patriotyczną. Podsumowaniem spotkania z Panem Pułkownikiem było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego poświęconego pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W jury  konkursu zasiadły: p. Dyrektor Katarzyna Kordus, p. Aleksandra Francuz i p. Violetta Dworecka. Nagrodzeni uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu to : Maja Krzymińska          (I miejsce), Weronika Jankowska (II miejsce) Paweł Nowicki (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały: Joanna Janasik i Dominika Piskorska. Za inicjatywy i pomoc w przygotowaniu wspomnianej uroczystości należy podziękować członkom naszego koła: Radosławowi Niedźwiedziowi, Bartkowi Dudlikowi, Marii Golińskiej ( uczniom  kl. 1e) oraz Jagodzie Krzymińskiej z kl.2a.  Warto podkreślić, iż z p. płk Janem Górskim oraz innymi Żołnierzami AK mieliśmy okazję porozmawiać jeszcze raz podczas marcowego spotkania zorganizowanego przez Liceum ss. Urszulanek w Poznaniu.

W b.r. szkolnym obchodziliśmy 5. rocznicę powstania Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Koło AK im. F. Marciniaka, było współorganizatorem koncertu  poświęconego temu wydarzeniu. Wspomniana uroczystość odbyła się w listopadzie 2015 r. w gmachu Urzędu Miasta w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowała  Natalia Sikorska,  uczennica kl. 1d.

Jak co roku Koło AK im. F. Marciniaka brało udział także w wielu innych uroczystościach o charakterze patriotycznym, m. in. wielkopolskich obchodach powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w uroczystości związanej z poświęceniem Sztandaru WSPAK im. Lecha Jankowskiego w Szamotułach, czy też w obchodach 72. rocznicy zamordowania gen. H. Kowalówki, komendanta Okręgu Poznań Armii Krajowej. Ta ostatnia uroczystość odbyła się czerwcu b.r. na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie.

Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszą organizowane systematycznie rajdy wielkopolskich kół Armii Krajowej, odbywające pod patronatem ŚZŻAK oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jesienią 2015 r. „przetarliśmy” nowy „akowski” szlak do: Łodzi i Krakowa. Podczas wycieczki spotkaliśmy się z Weteranami AK oraz zwiedzaliśmy krakowskie Muzeum Armii Krajowej.

Obecnie przygotowujemy nowy rajd. We wrześniu udajemy się „Śladem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury- Nurt”.

Violetta Dworecka