Home
Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia 2017

Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia 2017

Tradycyjnie, tuż przed feriami, w dniach 25-26-27 stycznia 2017r., odbyły się Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia. Nasz ivent przygotowali nauczyciele biologii i wychowania fizycznego wraz z klasą 2E oraz uczniami: Krzysztofem Walczakiem z klasy 2F i Michałem Kempińskim z klasy 2D.

Tegoroczny program obejmował:

-sesję „Jelita nasz drugi mózg”,

-warsztaty o depresji,

-warsztaty profilaktyki raka piersi,

-warsztaty profilaktyki raka jąder,

-wykład na temat HPV,

-spotkania z Drużyną Szpiku,

-konkurs fotograficzny „Sport w obiektywie”

-Mistrzostwa Szkoły w siatkówce mieszanej,

-prezentacja zdrowej przekąski.

Sesja „Jelita nasz drugi mózg”

Sesję przygotowała klasa 2e pod kierunkiem prof. Teresy Kolasińskiej. Uczniowie przedstawili i udowadniali jak wielkie znaczenie ma pokarm, witaminy, używki, bakterie jelitowe dla prawidłowej pracy całego organizmu człowieka.  Znaczenie zarówno pozytywne jak i negatywne. W sesji udział wzięły wszystkie klasy pierwsze. Gościem specjalnym sesji była Pani Marta Lewandowicz – dietetyczka, doktorantka Poznańskiej Akademii Medycznej.

Warsztaty na temat depresji

Do poprowadzenia warsztatów zaprosiliśmy psycholog Justynę Świątek, pracowniczkę MOPS-u. Pani Justyna opowiedziała nam o istocie depresji, jej objawach, przyczynach i skutkach. Wskazywała, na co my jako rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi czy koleżanki i koledzy z klasy, powinniśmy zwrócić uwagę, gdy zauważymy że, kolega czy koleżanka zmaga się z jakimś problemem. Pokazała nam drogę, którą powinniśmy obrać aby tej osobie pomóc.

Spotkania z Drużyną Szpiku

Spotkania z Drużyną Szpiku prowadził Stanisław Furmaniak, koordynator projektu „Podziel się życiem” realizowanym pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Pan Stanisław wyjaśniał kto i jak może zostać dawcą szpiku, jakie znaczenie dla chorego ma znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego. Zachęcał również do zostania wolontariuszem na oddziałach Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu. Mamy nadzieję że, wielu z naszych uczniów podejmie decyzję i zapisze się do Drużyny Szpiku.

Konkurs fotograficzny „Sport w obiektywie”

Konkurs, niestety się nie odbył z powodu braku chętnych. Przed konkursem było spore zainteresowanie, uczniowie pytali o szczegóły ale to był tylko „słomiany zapał”. Szkoda!

Prezentacja zdrowej przekąski

Stałym punktem Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia są Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej mieszanej. Założeniem naszej imprezy oprócz czystej sportowej rywalizacji jest uświadomienie znaczenia zdrowego żywienia przy wysiłku fizycznym, dlatego też, każda startująca w Mistrzostwach klasa, zobowiązana była do zaprezentowania zdrowej przekąski. Miło mi poinformować że, w tym razem wszystkie startujące klasy wywiązały się z tego zadania znakomicie!

W środę i czwartek, w przerwach pomiędzy meczami siatkówki, odbyły się prezentacje zdrowych przekąsek, przygotowanych przez poszczególne klasy. Batony energetyczne, mussli z jogurtem, ciasteczka owsiane, babeczki orkiszowe, sałaki warzywne, sałatki owocowe, jogurty owocowo-warzywne brylowały na stołach. Uczniom i nauczycielom bardzo smakowało a wiele osób pytało o przepisy. Było nam bardzo miło! Wszystkim należą się słowa uznania za znajomość tematu – co widać na co dzień, na szkolnych korytarzach! Dziękujemy!

 

Warsztaty profilaktyki raka jąder

Warsztaty przeznaczone dla chłopców się nie odbyły z powodu choroby prelegenta – prof. Mikołaja Komorowskiego. No cóż – pan profesor przegrał z grypą! Życzymy zdrowia!

Warsztaty profilaktyki raka piersi

Warsztaty poprowadziła mgr Agnieszka Jędrzejczak  z Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów przy Wielkopolskim Centrum Onkologii. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziewczęta uczyły się samobadania piersi, procowały na fantomie pod okiem pani Agnieszki. Fantom otrzymaliśmy dzięki uprzejmości dr Łukasza Szczepanika. Dziękujemy!

Wykład na temat HPV

Wykład poprowadził prof. Mikołaj Komorowski. Omówił objawy i pierwszą pomoc przy zawale serca (szczególnie u kobiet) oraz zakażenia HPV. Uświadomił nam jakie mamy typy wirusów i jakie przy tym są zagrożenia. Profilaktyka  to słowo klucz w dzisiejszym świecie (w tym pierwsza wizyta u ginekologa i badania przesiewowe)!

Mistrzostwa Szkoły w siatkówce mieszanej

Do Mistrzostw zgłosiło się zespoły mieszane reprezentujące 15 klas. Nie stratowała tylko klasa 3e. Drużyny podzielono na 4 grupy, w których grano systemem każdy z każdym. Grano do 2 wygranych setów. Do „play off”  awansowało 8 drużyn.

Mistrzem Szkoły została klasa IIIF!

Ostateczna kolejność:

1 miejsce – klasa 3F

2 miejsce – klasa 3C

3 miejsce – klasa 2F

Serdecznie gratulujemy wszystkim ekipom za poświęcenie, zaangażowanie i walkę a kibicom za wspaniały doping!

Pierwsze 3 zespoły otrzymały z rąk prof. Karoliny Kurek co? Oczywiście owoce!

Dziękujemy naszym absolwentom – Bartkowi Plichowi, Jankowi Sieińskiemu, Bartkowi Malcherkowi – za poświęcony nam czas (trwały w tym czasie sesje na uczelniach) i sędziowanie naszych meczów.

Słowa uznania należą się naszym organizatorom: Krzysztofowi Walczakowi z klasy 2F i Michałowi Kempińskiemu z klasy 2D za bardzo sprawną organizację Mistrzostw!

Po meczu finałowym tradycyjnie odbył się mecz nauczycieli z Mistrzem. Wygrali nauczyciele 2 : 1!

 

Do zobaczenia za rok!

 

Irena Linka

 

DSC_0788 DSC_0790 DSC_0791 DSC_0793 DSC_0795 DSC_0796 DSC_0798 DSC_0799 DSC_0801 DSC_0805 DSC_0806 DSC_0810 DSC_0811 DSC_0815 DSC_0817 DSC_0818 DSC_0820 DSC_0824 DSC_0828 DSC_0865 DSC_0866 DSC_0868 DSC_0869 DSC_0870 DSC_0871