Home
DIALOG MIĘDZYKULTUROWY
20180302_113037

DIALOG MIĘDZYKULTUROWY

 

W dniu 02 marca 2018r. kilkunastu uczniów naszej szkoły miała przyjemność spotkać się z panem Alexem Dancygiem,  ważną postacią  dla nas-Polaków  i dla Żydów. Pan Dancyg  aktywnie działa w instytucie Yad Vashem- Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Historia Pana Alexa tym bardziej zapada w pamięć, że Jego Rodzina osobiście doświadczyła piekła Zagłady.

Samo spotkanie, połączone z ciekawą prelekcją, odbyło się w Zespole Szkół nr 4  (XVII Liceum Ogólnokształcącym). Spotkanie zorganizowała i koordynowała  Pani polonistka – Katarzyna Michałowska.  W samym spotkaniu brali udział uczniowie z gimnazjum z Zespołu Szkół, licealiści z klas humanistycznych                        i dwujęzycznych z XVII LO, wybrani uczniowie XIV LO oraz z naszej szkoły.

Podczas wykładu zostały wyjaśnione kluczowe kwestie sporne dla naszych narodów,  sprawa marcowego konfliktu o ustawę o IPN.

Dowiedzieliśmy się, jak wielki wymiar miała Zagłada Żydów, wysłuchaliśmy historii rodziny Pana Dancyga i dyskutowaliśmy na temat spraw konfliktowych . Nasz Prelegent wyjawił nam też, na czym polega działalność Instytutu Yad Vashem , co się w nim dzieje, kto szkoli się w jego murach i jakie podejmuje działania zewnętrzne i dyplomatyczne. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda proces przyznawania  nagrody Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Na koniec Pan Dancyg wyraził poruszające „Trzy Żale i Żalik” narodu żydowskiego do narodu polskiego i wyraził wiarę w nas-młode pokolenie Polaków, które nie da się już nigdy omamić skrajnym ideom kategoryzowania ludzi i nie pozwoli już nigdy na żadną okrutną zbrodnię ludobójstwa.

 

Zofia Lisek z I f

20180302_114114 20180302_114140