„Aktywność fizyczna wśród młodzieży” w roku szkolnym 2016/17

Na początku września 2016r, Zespół wychowania fizycznego przeprowadził wśród młodzieży klas pierwszych ankietę na temat ich aktywności fizycznej. Ankietę „Aktywność fizyczna wśród młodzieży” opracowała Irena Linka po konsultacjach z członkami zespołu wf. Ankieta jest częścią projektu „Wybiera zdrowie”, realizowanego w naszej szkole już drugi rok,  przez nauczycieli wychowania fizycznego i biologii. Celem ankiety było uzyskanie informacji o poziomie i formie aktywności fizycznej wśród młodzieży uczącej się w III LO. Udział w ankiecie był dobrowolny. Pytania dotyczyły podejmowania aktywności fizycznej poza szkołą, częstotliwości podejmowanego wysiłku, jego formy oraz rodzaju.

Ankietę wypełniło: 80 dziewcząt i 78 chłopców ze 186 osób, co stanowi 88,4% społeczności klas pierwszych. Pozostałe 11,6% z różnych przyczyn nie wzięło w niej udziału (niechęć, nieobecność, brak zainteresowania).

Cieszy wysoki poziom świadomości znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia i rozwoju psychofizycznego wśród młodzieży. Duży odsetek naszych uczniów podejmuje dodatkową aktywność fizyczną poza czasem lekcyjnym – 89% ankietowanych.

Pozytywnym zjawiskiem jest udział młodzieży w zorganizowanych formach aktywności ruchowej (np. pod okiem trenerów w klubie sportowym – około 15% ankietowanych).

Wszyscy ankietowani potwierdzający swoją dodatkową aktywność fizyczną (poza szkołą) wskazywali na jej zróżnicowanie (preferują więcej niż jedną dyscyplinę sportu: średnio 3-5 dyscyplin), co jest warunkiem prawidłowego i zrównoważonego rozwoju fizycznego. Dziewczęta najczęściej wymieniają: zajęcia przy muzyce (aerobik, taniec), jazdę na rowerze, pływanie i jazdę na łyżwach lub nartach. Chłopcy natomiast wymieniają: jazdę na rowerze, gry zespołowe, pływanie, tenis stołowy i zajęcia na siłowni.

Ponad połowa naszych ankietowanych uczniów docenia wagę sportu w kształtowaniu postaw społecznych (gry zespołowe i grupowa forma aktywności fizycznej, w tym z rodziną – 85% ankietowanych).

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest świadomość konieczności uzupełniania płynów podczas wysiłku fizycznego. Ważne jest to, że młodzież wie, iż głównym źródłem uzupełniania płynów jest woda mineralna.

Mam nadzieję, że wyniki ankiety znajdą odzwierciedlenie w aktywnym udziale w lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach pozalekcyjnych, a także przyczynią się do podejmowania decyzji o reprezentowaniu szkoły podczas różnego rodzaju imprez sportowych.

Opracowała:

Irena Linka