Home
Akowski rajd z okazji 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego

Akowski rajd z okazji 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego

Z początkiem października 2014 r. Koło Przyjaciół Armii Krajowej im. Floriana Marciniaka brało udział w kolejnym rajdzie młodych sympatyków historii z Wielkopolski.

Gościem honorowym wyjazdu była Pani kpt. Maria Krzyżańska. W rajdzie oprócz młodzieży i ich opiekunów uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

W tym roku, pamiętając o tak doniosłej uroczystości jaką jest 70. Rocznica Powstania Warszawskiego 1944 r., udaliśmy się do stolicy, gdzie powstańczym szlakiem oprowadzał nas uczestnik walk – Pan Wojciech Barański. Wiele ciekawych informacji na temat dziejów II wojny światowej uzyskaliśmy także podczas zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ważnym punktem rajdu było złożenie hołdu i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstańców oraz w innych miejscach Pamięci Narodowej na Powązkach.

Warto podkreślić, iż podczas rajdu mieliśmy okazję odwiedzić także i inne miejsca związane z historią Polski XX wieku. Z ciekawością zapoznaliśmy się z gmachem Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Wśród uczestników wycieczki szczególne wrażenie wywarły Palmiry, będące wstrząsającym świadectwem zbrodni Niemiec nazistowskich na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej. Miłym akcentem naszego wyjazdu była wizyta w skromnym sulejowskim dworku Milusin, który był ulubionym miejscem zamieszkania i odpoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Violetta Dworecka